Anadolu’da Odalar Kuruluyor

Anadolu’da Odalar Kuruluyor

03 May 2015 1 comment

Türkiye’nin ilk Ticaret Odası konumunda olan İstanbul Ticaret Odası’nın o yıllardaki en önemli faaliyetlerinden biri de, farklı illerde hatta kazalarda ticaret odaları açılması için girişimlerde bulunmasıydı. Oda’nın bu faaliyeti raporda şu şekilde anlatılıyordu: 

“Osmanlı vilayetlerinde ticaret odaları kurulmasının faydaları ortaya konulmak suretiyle milli ticaretimizin ilerlemesine katkı sunacağı hükümetimize arz edilmiş ve kabul gören bu düşüncemiz neticesinde vilayetlerde ticaret odaları kurulması için hükümetimiz valilere emirnameler göndermiştir.” 
Bu girişim neticesinde Kastamonu, Konya, Musul, Van, Edirne, Adana, Trabzon, Bursa, Diyarbakır, Trablusgarp, Halep, Bağdat, Elazığ, Selanik, Cezayir vilayetlerinde, Burdur, Karahisar, Kırklareli, Gelibolu, Gümüşhane, Samsun, Gümülcine, Basra, Mardin, Maraş, Kudüs sancaklarında ve Nallıhan, Mustafa Paşa, Uzunköprü, Havza, Ereğli, Ilgın, İmroz, Bozcaada, Side, Bozkır, Şatak, Mekes, Adilcevaz, Erciş, Gevaş, Lüleburgaz, Babaeski, Ahtebolu, Vize, Tirnova, Midyat, Şarköy, Keşan, İmroz, Mürefte, Cebel, Mersin, Karaisalı, Of, Hopa, Çarşamba, Bafra, Ünye, Terme, Fatsa, İskece, Sultanyesi, Ahi Çelebi, Eğridir ve Rize kazalarında ticaret odaları açılmıştı. 

*    *    *

İlk ticaret okulu açılıyor

Tüccarın o yıllarda da en büyük sıkıntılarından biri, mesleki eğitim verecek olan kurumların yetersizliğiydi. Bunun için Ticaret Odası da o yıllarda bir girişimde bulunmuştu. Bu girişim raporda şu şekilde anlatılıyordu: “Bir ticaret okulu programı ve yönetmeliği Odamıza havale edildikten sonra yönetim kurulumuz üyesi dört kişiden oluşan komisyon tarafından değerlendirilmiştir. Bu okul bir sonraki senenin başında Padişahımız efendimizin himayesi altında inşa edilmiş, Ticaret Bakanlığı’na bağlı olarak hizmete girmiştir. Denizcilik okulunun hayata geçirilmesi için de Padişahımız ilgililere emirlerini iletmiştir.”

*    *    *

Şirket tescili talebi 

Kolektif ve komandit şirketlerin mukavelelerinin kayıt ve tescili, Oda’nın o yıllardaki en önemli faaliyetleri arasında yer alıyordu. Raporda ayrıca Oda’nın gümrük tarifelerinin incelenip düzenlenmesi ile ilgili bir girişimde bulunduğu anlatılıyordu. Bu faaliyet raporda şu cümlelerle üyelere aktarılıyordu: “Ticaret Odamız hükümetimiz tarafından yapılan davete icabet etmiş ve gümrük fiyatlarını belirleyecek komisyonlara dört yönetim kurulu üyesini görevlendirmiştir. Ayrıca bu amaçla 200 kadar tüccar göstermiş, Odamız gümrüğe tabi eşyaların gümrük fiyatlarının yenilenmesini amaçlayan bu mühim ticari konunun en yakın zamanda kesin olarak çözüme kavuşmasını arzu etmektedir.”

Son Eklenenler

1 comment

Yorum Ekle

Komite Üyeleri"Hizmetimiz artarak devam edecektir"

Duyurular:

İTO Makine Tweets

İstanbul Ticaret Odası 2015 Mart ayında fiyatı en çok artan ve azalan ürünleri açıkladı. http://t.co/4qHXyj8mhU
1992 yılı Hocalı katliamının tanığı çocuklar, 24 Nisan'da İstanbul Ticaret Odası'nın misafiri olacak. http://t.co/17jtmk050c
İstanbul Ticaret Odası tarafından hediye saat gönderimi yönünde telefon çağrıları ile ilgili önemli uyarı http://t.co/mvd2qB6h0R

E-Bülten Aboneliği

E-Bülten aboneliğinin faydaları;

  • İTO'daki yeniliklerden haberdar olun
  • İş dünyasını takip edin
  • Etkinliklerden haberdar olun

İletişim

Reşadiye Cad. 34112 Eminönü / İstanbul
444 0 486
0212 520 1656 - 513 1565

Web Tasarım Erdi Gümüş
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Blue Brown Green Pink Violet
Layout Style
Select menu