İhracat Belgeleri Artık Daha Ucuz

İhracat Belgeleri Artık Daha Ucuz

03 May 2015 0 comment

Geçtiğimiz yıl 1 milyon 150 bin dış ticaret dolaşım ve menşe belgesinin onay işlemini yapan İstanbul Ticaret Odası, bu belgelerin onay ücretlerinde indirime gitti. A.TR Dolaşım Belgesi, Menşe Şahadetnamesi gibi bazı belgeler İTO’dan artık 4.5 TL karşılığında temin edilebiliyor. 

ADEM ORHUN


Türkiye’de ihracat işlemleri için düzenlenen dış ticaret belgelerinin yaklaşık yarısı, İstanbul Ticaret Odası’ndan onay görüyor. İTO Ticari Belgelendirme Koordinatörlüğü, 2014 yılı içinde 1 milyon 150 bin dış ticaret dolaşım ve menşe belgesinin onay işlemini yaptı. Belge onay işlemleri Dış Ticaret Uygulama Birimi’nce yürütülüyor. Geçtiğimiz kasım ayında bu belgelerin internet üzerinden satışına da başlayan İTO, belge ve hizmet ücretlerinde indirime gitti. 

BAŞVURU İŞLEMLERİ

Dış ticaret belgelerini satın almada kullanılan “Satış Talepnamesi” ile İTO Merkez, İstanbul Dünya Ticaret Merkezi (İDTM) ve Kadıköy hizmet birimlerine başvuranlar, belgeleri yeni fiyatı olan 4.5 TL’ye nakit veya kredi kartı ile satın alabiliyor.
Bunun yanı sıra internet üzerinden başvuru yapmak da mümkün. www.ito.org.tr sitesindeki ‘Online Hizmetler’ üzerinden satın alınan belgeler, ertesi gün firmanın adresine ulaştırılıyor.
Onay için de, İTO Merkez, İDTM, Kadıköy, Sabiha Gökçen birimlerine başvuranlar, saniyelerle ölçülebilecek kısa bir süre içinde bu belgelerin işlemlerini yaptırabiliyor. 

ÇALIŞMA SAATLERİ

Dış ticaret belgeleri onay işlemleri, Merkez bina ve Kadıköy hizmet biriminde hafta içi 09.00-18.00, İDTM hizmet biriminde yine hafta içi 09.00-18.00; Cuma günleri ise 09.00-18.30 arası gerçekleştiriliyor. Cumartesi günleri, İDTM ve Kadıköy hizmet birimlerinde 10.00-16.00 saatleri arasında onay işlemi için mesai yapılıyor. 133 yıllık geçmişiyle köklü bir kuruluş olan İstanbul Ticaret Odası, dış ticaret mevzuatında uzman, belgelere çok kısa sürede ve hatasız onay veren kadrosunun yanı sıra firmalara ve gümrük müdürlüklerine yakın konumdaki hizmet birimleriyle farkını ortaya koyuyor. Online hizmetler ile büyük kolaylık sağlayan İTO, belge ücretle-rinde yaptığı indirim ile birlikte dış ticaret erbabının yükünü daha da hafifletmiş oldu. 

*    *    *

İşte indirimli tarife 
İTO’nun yeni düzenlenen hizmet ücreti tarifesine göre aşağıdaki belgeler 4.5 TL karşılığında veriliyor:
* A.TR Dolaşım Belgesi
* EUR.1 Dolaşım Sertifikası
* EUR-MED Dolaşım Sertifikası
* Menşe Şahadetnamesi
* İran Menşe İspat Belgesi
* Özel Menşe Şahadetnamesi (FORM-A)
* Basitleştirilmiş Usül A.TR Belgesi

‘Belge sayısı ile rekora koşuyoruz’
Oda Sicil Hizmetleri Koordinatörlüğü personeli, İTO Genel Sekreteri Ömer Bal ile hafta sonu kahvaltısında bir araya geldi. Cemile Sultan Koru Tesisleri’nde 11 Nisan Cumartesi günü yapılan toplantıda, Oda Sicil personelini ağırlayan Bal, koordinatörlüğün beklentilerini, isteklerini ve sorunlarını dinledi. 
Kahvaltıya Genel Sekreter Yardımcısı Avukat Nurcan Turan da katıldı. 
Oda Sicil Hizmetleri Koordinatörlüğü’nün, Türkiye’deki 365 oda ve borsa arasında verdiği belge sayısı ile rekora koştuğunu hatırlatan Bal, ”Hizmet kalitesinde aynı hıza ulaşmak için yol haritamızda ortaya çıkan engelleri birlikte ortadan kaldırmalıyız” dedi. 
Giyimkent, Kadıköy, Perpa, Pendik, İstanbul Dünya Ticaret Merkezi (İDTM) Bölge Temsilciliklerinde ve Eminönü’ndeki merkez bina olmak üzere 6 birimde hizmet veren koordinatör-lüğün Mobil İTO ile Türkiye’de bir ilke imza attığını söyleyen Bal, sözlerini şöyle sürdürdü:
”İTO veri tabanının güncellenmesi çalışmalarında en önemli görevlerden biri sizin. Oda’nın online belge yükünün önemli kısımlarından biri sizin omuzlarınızda. Bu 
nedenle daha sık bir araya gelmeliyiz. Ne zaman isterseniz sizi dinlemeye hazırım.”

Son Eklenenler

Yorum Ekle

Komite Üyeleri"Hizmetimiz artarak devam edecektir"

Duyurular:

İTO Makine Tweets

İstanbul Ticaret Odası 2015 Mart ayında fiyatı en çok artan ve azalan ürünleri açıkladı. http://t.co/4qHXyj8mhU
1992 yılı Hocalı katliamının tanığı çocuklar, 24 Nisan'da İstanbul Ticaret Odası'nın misafiri olacak. http://t.co/17jtmk050c
İstanbul Ticaret Odası tarafından hediye saat gönderimi yönünde telefon çağrıları ile ilgili önemli uyarı http://t.co/mvd2qB6h0R

E-Bülten Aboneliği

E-Bülten aboneliğinin faydaları;

  • İTO'daki yeniliklerden haberdar olun
  • İş dünyasını takip edin
  • Etkinliklerden haberdar olun

İletişim

Reşadiye Cad. 34112 Eminönü / İstanbul
444 0 486
0212 520 1656 - 513 1565

Web Tasarım Erdi Gümüş
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Blue Brown Green Pink Violet
Layout Style
Select menu